POLSKO-UKRAIŃSKIE DNI EDUKACJI, NAUKI I INNOWACYJNOŚCI - KIJÓW, 6-7 KWIETNIA 2017

Polsko-Ukraińskie
DNI EDUKACJI, NAUKI I INNOWACYJNOŚCI

Kijów, 6-7 kwietnia 2017

Koncert „Warszawa w Kijowie”

Wielki koncert „Warszawa w Kijowie” uświetni Polsko-Ukraińskie Dni Edukacji, Nauki i Innowacji. W Centrum Kultury i Sztuki Politechniki Kijowskiej wystąpią 7 kwietnia zespoły artystyczne polskich uczelni oraz grupy artystyczne kijowskiej uczelni.

Polskę reprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Powstał on w 1951 roku. Przez ponad pół wieku śpiewający i tańczący studenci zaprezentowali swe umiejętności przed milionem widzów niemal z całego świata. Zespół składa się z „tańczącego chóru”, „śpiewającej grupy tanecznej” oraz pełnej pasji i energii studenckiej kapeli. To wszystko sprawia, że każdy koncert jest odmienny, każdy dostrojony do czasów, zwyczajów, tradycji, potrzeby i wynikający z artystycznej inspiracji. W aktualnym repertuarze obok tańców narodowych i kompozycji z różnych regionów Polski, zespół przedstawia widowiska opisujące życie przedwojennego Lwowa i dawnej Warszawy, spektakle oparte o polskie zwyczaje ludowe oraz przedstawienia z wykorzystaniem kolęd i pieśni patriotycznych. Sięgnął również po repertuar taneczny Hucułów. Zespół  zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

Politechnikę Kijowską im. Igora Sikorsky’ego reprezentuje chór, zespół nowoczesnej choreografii i zespół bandurzystów.  

Chór Akademicki KPI został założony w 1947 roku. Działalność w obecnej, współczesnej formie rozpoczął w 1999 roku. Nowe pokolenie chórzystów kontynuuje tradycje swoich poprzedników. Wielu wychowanków Chóru KPI związało swoją dalszą karierę z kulturą i sztuką. Chór koncertował w 2016 roku m.in. w Niemczech, Rumunii, na Cyprze.

Zespół Bandurzystów KPI został założony w 1961 roku. Początkowo składał się z małej grupy uczniów i nauczycieli Instytutu, od tego czasu rozrósł się. Artyści promują ukraińską kulturę i ukraińskie pieśni narodowe nie tylko na Ukrainie, ale także poza jej granicami - między i innymi w Armenii, Polsce, Niemczech i w Bułgarii. W 2016 roku zespół wystąpił na Politechnice Warszawskiej.

Gościem specjalnym koncertu będzie piosenkarka Kasia Moś, reprezentantka Polski na odbywającym się w maju br. w Kijowie finałowym konkursie Eurowizji 2017.

Kasia Moś pochodzi z artystycznej rodziny. Ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie wiolonczeli i fortepianu oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 2015 r. ukazał się jej debiutancki album „Inspination”. Współpracowała z orkiestrą AUKSO przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna „Pasja Świętego Marka”. Zagrała jedną z głównych partii w światowej prapremierze musicalu „Król Lear” Pawła Mykietyna, która odbyła się na Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Występowała w zespole „The Pussycat Dolls Burlesque Review” w USA. Jest finalistką III edycji programu „Must Be The Music”. Brała udział w wykonaniu kompozycji Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego „Obce ciało”. Wystąpiła podczas takich festiwali jak: Spring Break, Carpathie Festiwal, Festiwal TOP Trendy, Festiwal Woodstook, 52 KFPP w Opolu. Jest twarzą muzycznych reklam firmy ubezpieczeniowej LINK4.

Podczas koncertu przedstawieni zostaną także młodzi Ukraińcy, którzy odnieśli sukces zawodowy i naukowy dzięki studiom odbytym w polskich uczelniach.

Patronat Honorowy

Lilia Hryniewicz
Minister Edukacji i Nauki Ukrainy

Jarosław Gowin
Wiceprezes Rady Ministrów,
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP

Forum rektorów


Asocjacja Rektorów Wyższych
Technicznych Uczelni Ukrainy


Konferencja Rektorów
Polskich Uczelni Technicznych

Uczelnia - gospodarz


Narodowy Techniczny Uniwersytet Ukrainy
"Kijowski Instytut Politechniczny im. Igora Sikorsky'ego"

Partnerzy
Fundacja Edukacyjna Perspektywy