Incubating Freedom for Ukraine: Know-how for the future
300 uchodźców wojennych z Ukrainy weźmie udział w szkoleniach IT i TECH w trzech krajach: Polsce, Czechach i na Węgrzech, jednak to dopiero początek cyklu działań zaplanowanych w projekcie Incubating Freedom for Ukraine. Organizatorzy zamierzają dotrzeć z tą informacją do miliona osób!
Partnerami projektu są uczelnie: Uniwersytet Gdański, czeski Tomas Bata University w Zlinie, Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie, Politechnika Kijowska im. Igora Sikorskiego (KPI) oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Założenia są ambitne ale, zdaniem jego twórców, absolutnie realne: 65% beneficjentów powinno znaleźć zatrudnienie wykorzystując nowo nabyte umiejętności w ciągu 6 miesięcy od zakończenia szkolenia a 80% uczestników powinno dostrzec, że projekt zwiększył ich zaufanie do idei przekwalifikowania zawodowego i kompetencji potrzebnych na stanowiskach technicznych. Szkolenie potrwa średnio 40 godzin.
Priorytetem projektu jest wsparcie i dostosowanie europejskich systemów edukacji zawodowej i szkoleń do wojny w Ukrainie. Niezbędne było zatem utworzenie konsorcjum,
w skład którego wchodzi partner akademicki z Ukrainy – Politechnika Kijowska im. Igora Sikorskiego (KPI), która wnosi do projektu wartość dodaną – znajomość potencjalnych uczestników szkoleń i ułatwienia w dotarciu do konkretnej grupy docelowej.
Ukraiński partner zapewnia niezbędny kontekst społeczno-kulturowy, niezbędny do opracowania skutecznych szkoleń pilotażowych, a następnie stworzenia uniwersalnej strategii strategię wsparcia dla ukraińskich uchodźców. KPI przeprowadziło już dwa badania analityczne w ramach problematyki związanej z tym projektem. Bazując na wynikach tych badań, KPI nawiązało współpracę z Ukraińską Fundacją Talentów (UTF) i Fundacją Edukacyjną Perspektywy w celu opracowania kursów nauczania na odległość z zakresu IT. Kursy te przeznaczone są dla uchodźczyń z Ukrainy, które uciekły do Polski w związku z agresją Rosji. Powstały już między innymi kursy takie jak Python dla początkujących, Java dla początkujących, Microsoft Office 101, Grafika komputerowa i Projektowanie stron www.
Instytucje zaangażowane w projekt staną się ośrodkami refleksji i praktycznego know-how na ten temat w swoich krajach, a także w kontekście przyszłych partnerstw międzynarodowych. Dowiedzą się i sprawdzą, jak optymalnie konstruować i przeprowadzać szkolenia przekwalifikujące dla dorosłych w branży IT&TECH. Jest to zasób o dużym potencjale, ponieważ każdy z krajów partnerskich (podobnie jak inne kraje europejskie) boryka się z niedoborem pracowników o takich umiejętnościach. Know-how powstałe w ramach projektu może być wykorzystane na potrzeby większych grup uchodźców, ale także na potrzeby lokalnych grup marginalizowanych, często wykluczonych z rynku pracy, takich jak matki powracające na rynek pracy, osoby niepełnosprawne, kobiety 60+, migranci obojga płci z krajów innych niż Ukraina.
IFU będzie promowany poprzez kampanię informacyjno-promocyjną w mediach społecznościowych, elektronicznych i tradycyjnych w krajach projektu – Polsce, Czechach, Węgrzech, Ukrainie.
Kluczowym celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na jego temat. Partnerzy planują skorzystać z możliwości oferowanych przez wiele platform internetowych Erasmus+ w celu realizacji i komunikacji projektu. Będą regularnie udostępniać Rezultaty projektu na Platformie Rezultatów Projektów Erasmus+, aby wszyscy zainteresowani mieli do nich dostęp. W ten sposób odpowiednie zainteresowane strony mogą również łączyć się bezpośrednio z partnerami projektu.
Milion osób - taki jest planowany zasięg kampanii promocyjnych promujących ideę przekwalifikowania się w obszar IT i TECH oraz nowego startu na rynku pracy wśród środowisk migranckich. Start już….