Bezpłatny udział w Women in Tech Camp (5-8 grudnia 2022, Bukowina Tatrzańska) oraz specjalne wydarzenia dla uczestniczek Programu Stypendialnego dla Dziewczyn w STEM AlphaLab-Perspektywy stanowiły nie lada okazję, by rozejrzeć się w branży nowych technologii, zacząć budować swoje pierwsze relacje zawodowe oraz podpatrzeć u starszych koleżanek, jak kreują swoje ścieżki kariery. Nic dziwnego, że stypendystki programu AlphaLab-Perspektywy, które w przeważającej większości po raz pierwszy brały udział w kilkudniowym obozie technologicznym, wyjeżdżały z Bukowiny z rumieńcami zadowolenia na twarzach oraz z apetytem na jeszcze więcej wiedzy i inspiracji.
W ramach campu stypendystki mogły nie tylko poznać się wzajemnie, ale też zobaczyć na żywo i porozmawiać z koordynatorami programu ze strony AlphaLabu (Natalia Krasnodebska, Partnerships; Tomasz Tomalak, Head of Engineering) i Perspektyw (dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy; Joanna Lisiecka, dyrektor Programowa Perspektywy Women in Tech; Magda Tytuła, koordynatorka programu). Co istotne, miały szansę wziąć udział w spotkaniach z ekspertami z globalnych korporacji technologicznych – w czasie warsztatów (ponad 50 różnych spotkań) poświęconych zagadnieniom technicznym i umiejętnościom miękkim; a także w czasie targów kariery. Okazją do czerpania wiedzy i wzmacniania potencjału były także sesje mentoringowe, przeprowadzone na campie zarówno w formule dłuższych (godzinne) rozmów 1:1, jak i w konwencji speed mentoringu (15-minutowe spotkania 1:1 lub 1:2).
Na campie odbyło się też specjalne, zamknięte spotkanie dla stypendystek AlphaLab-Perspektywy (8 grudnia, godz. 9.00-11.00). W czasie spotkania dziewczyny otrzymały pamiątkowe dyplomy poświadczające udział w programie oraz wzięły udział w specjalnych warsztatach z networkingu i Agile zorganizowanych przez Natalię Krasnodebską i Tomasza Tomalaka z AlphaLab Capital. W czasie tych warsztatów stypendystki miały szansę m.in. popracować w grupach nad własną koncepcją aplikacji campowej – wskazać wady obecnego rozwiązania, zaproponować własne poprawki i uzupełnienia. W ten praktyczny sposób poznały ważne składowe podejścia Agile, przećwiczyły podstawy zarządzania projektami i mogły wykazać się pomysłowością oraz wiedzą z branży IT. Poniżej garść refleksji kilku z dziewczyn.